31 Aralık 2011 Cumartesi

ROBIOTICNissan Shift_ felsefesi ile başlattığı yeni marka konumlandırması sonucunda geçtiğimiz son on yılda tüketici algısında pozitif yönde ciddi yol kat etti. Marka bugün Brand Z marka değer araştırmasına göre otomobil kategorsinden dünyanın en değerli 6. otomobil markası durumunda ve 2011 yılında bir önceki yıla göre %17'lik artışma marka değerini en çok yükselten marka. Son yıllarda yaptığı yeni model yatırımları yanında, inovasyon ve çevre adına yaptıkları da marka değerinin yükselmesinde oldukça etkili oldu. Markanın özellikle inovasyonu ön plana çıkaran yatırımları doğal olarak yaratıcı bir çok teknoloji ve tüketiciler anlamlı bir çok yeniliği de peşinden getirdi ama Nissan asıl başarıyı farklılaşma üzerine kurduğu cesur ve sıradışı tasarım anlayışı ile yakaladı.

Marty Neumeier'in, benzer ürün ve hizmetler denizinden çıkabilmek için markalara önerisi çok basit: Neumeier herkes ZİK çizerken siz ZAK çizin diyor. Burdaki felsefe basit: bir çok şirket için radikal farklılaşmadaki problem "radikal" olmaktır. Eğer hiç kimse yapmıyorsa sen neden yapacaksın, Herkesin yaptığı şeyi yapmak aptallıktır. Oyun alanındaki boşlukları fark etmelisin. Kendin için bir ZAK bulmalısın... Nissan'ın marka vizyonunu ortaya koyan çok net bir sloganı var... "SHIFT_the way you move". "ZAK-SHIFT_JUKE" Bu üçleme ışığında baktığımızda, bir markanın farklılaşma gayreti ve kendine çizdiği vizyon ile ortaya koyduğu ürün arasındaki ilişkinin bir birine bu kadar CUK oturduğunu sanıyorum başka bir marka ve model yoktur. Juke, bilinen otomobil segmentlerinden birine oturtmakta zorlanacağınız formu ve daha önce belleklerimizde aşina olmadığımız benzersiz tasarımı ile sadece Nissan tarihi için değil, tüm otomobil dünyası için radikal bir karar niteliğinde. Bir tarafta, risksiz, garantili, test edilmiş mevcut alışkanlıklar ve kurallar diğer tarafta farklı, kural dışı ve yenilikçi bir yaklaşım. Nissan JUKE'da ikinci yolu: yani farklılaşma ve sıra dışılığı seçti. JUKE belki de markanın bugüne kadar verdiği en cesur ve riskli karar oldu.

Gelecek merkezli tasarım anlayışı ve fonksiyonelliği, sıra dışı bir formla birleştiren JUKE, yollarda görmeye alıştığımız bir çok otomobilden oldukça farklı. Hatta bu güne kadar üretilen hiç bir otomobile benzemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Aslında bu noktada Marty Neumeier'in, radikal farklılaşma tezi ışığında JUKE'u biraz analiz etmekte fayda var. Satış rakamlarına baktığımızda JUKE'un Marty Neumeier'in ZAK için çizdiği diagramda "iyi ve farklı" diye tanımladığımız en üst eksene oturduğunu kolayca söyleyebiliriz... Grafiğin Y ekseninde fikrin ne kadar iyi olduğu, X ekseninde ise satış, beğeni, kabul gibi tüketici geribildirimlerinin olduğunu düşünürseniz; markanın hedefleri ışığında baktığımızda JUKE'un gerçekten başarılı bir model olduğu ve beklentileri fazlasıyla karşıladığını görüyoruz. Burda tasarım ekibinin radikal tasarım anlayışı yanında tüketicilerin iç görülerine saklanmış detayları yakalaması ve zekice fonksiyonelliği hayata geçirmesine bağlayabililiriz..

Nissan ürün tasarım şefi Seiji Watanabe JUKE'u tasarlarken 3 basit tasarım hedefi koyduklarını belirtiyor: Orjinallik, varlığını hissettirme ve robiotic (yani robotic ve biyonik unsurların ten bir gövdede harmanlanması). Watanabe'nin her üç terime getirdiği açıklama da oldukça kayda değer... Özellikle "orjinallik" kelimesinin altını çiziyor ve klasik bir tanım olan "kendinden daha önceki hiç bir araca benzememesi" şeklindeki klasik açıklamayı bir adım öteye götürerek JUKE'daki orjinalliği "gelecekte üretilecek hiçbir otomobilinde O'na benzemeye cesaret edememesi" olarak tanımlıyor ve buna gerçek İKON tanımını yapıyor.

Her ne kadar satış rakamları ve pazar payına bakıldığında JUKE başarılı gözükse de sevenleri yanında bir o kadar da sevmeyeni var. Cesur tasarımlar ve yeniliklerin bu kadar hızlı kabul görmesini tabi ki beklemiyoruz ama Türkiye gibi rasyonel satın alma kararlarının hala baskın olduğu pazarlarda bu daha da belirginleşiyor. Özelikle kullanım alışkanlıkları, yaşanılan sosyal çevre unsuru ve ikinci elde değer kayıpları JUKE'un Türkiye pazarındaki en önemli dezavantajları olarak görülüyor.

Her şeye rağmen JUKE fark yaratan sıra dışı tasarımı, kendinizi özel hissetmenizi sağlayacak imajı ve tercihlerinizle farklılaştığınızı hissettiren sahip olma duygusu ile sizin için çok iyi bir alternatif olabilir.


MARKA KİŞİLİGİ :
HAYLAZ, ARSIZ, EĞLENCELİ, TRENDY, EĞLENCELİ, RADİKAL

MARKA İMAJI: 3

İNOVASYON  ve YARATICILIK: 5

TASARIM: 5

SOSYAL STATÜ VE PRESTİJ: 3

KİŞİSELLEŞTİRME: 3

FARK YARATMA VE DİKKAT ÇEKİCİLİK: 5

ÇEVRE-TOPLUMSAL DUYARLILIK VE SORUMLULUK: 4


JUKE_TWITTER:
@deryakodalthy  / jeep sevdalilarini tatmin icin uretilmis bence

@eminkelekci / karikatür.. The Cars karakterlerinden biri sanki. Bir kurbağa...

@LEVEND74 / kizgin kumlardan serin sulara gibi....

@orbeyazit /  juke'u bayağı kullandım, tavsiye ederim. ''şehrin haylazı'' konuşlandırmasına bire bir uyuyor :)

@dilekgorkey / garip ama degisik bir havasi da var..cirkin ama sevimli gibi bence olmus

@E_Ustun /siradisi. ya cok seversin, ya da nefret edersin.

@Shired_SIR / berbat

@mustyarslan / çok farklı.. etkileyici değil ama dikkat çekici.. Dijital kampanyasıda başarılı..

@Kdrzpnr / Dinamik! Vermek istenilen istanbul gibi sehirlerde sehir ici kullanima musait 4ceker imaji juke diye oturmus tasarimina.

@ibrahimdogantr  / Tasarım başarılı ama kullanışlı ve guvenli bir arac oldugu izlenimi vermiyor. En azından benim algım o yonde :)

@markafikirleri  /  Segmenti, fiyatı, kitlesi göz önüne alınınca bence başarılı.

@minasedef  / bugun gorduk daha az once, valla olmamis :(

@minervahan / Acayip ucube arası.

@cizmecio  / deveye sormuslar neren egri diye, nerem dogru ki demis...

@erensoydas  / Ukela

@Folloween  /Çirkin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder